Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie z Wiceprezydentem Krakowa Tadeuszem Trzmielem

Na zaproszenie Zarządu Stowarzyszenia Krak-Business w zebraniu ogólnym członków w dniu 21 lutego 2013 roku uczestniczył Wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel. Spotkanie z udziałem ponad 40 osób odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Wawrzyńca 15.

W swoim wystąpieniu Wiceprezydent omówił istotne dla mieszkańców miasta i turystów problemy – od zarządzania odpadami komunalnymi po ostatnio zrealizowane, realizowane aktualnie i planowane kluczowe inwestycje. Uczestnicy spotkania otrzymali plany Krakowa z naniesionymi „Inwestycjami strategicznymi Miasta i innych Inwestorów”.

Miasto realizując tzw. „Ustawę śmieciową”, od 1 lipca 2013 roku powierzy MPO zarządzanie całością odpadów komunalnych. Aktualnie MPO odbiera w Krakowie ok. 65% tych odpadów.

W ramach niezbędnej reorganizacji z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu do MPO przejdzie  także zarządzanie letnim i zimowym utrzymaniem dróg. Nowe podejście do „śmieci” wymaga jeszcze podjęcia przez Radę Miasta stosownych Uchwał, co powinno nastąpić w marcu. Zwrócił uwagę, że założeniem – zgodnie z wymogami UE – jest powszechna segregacja odpadów komunalnych, co będzie preferowane w opłatach. Za odpady nie segregowane (mieszane) opłata będzie o 50 % wyższa.

Omawiając inwestycje Gość rozpoczął od systemu transportowego miasta, w tym roli III obwodnicy i układu szynowego tj. Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Podkreślił, że wraz z modernizacją i rozbudową kolejowego układu szynowego w przyszłości możliwe będzie wdrożenie Zintegrowanego Systemu Transportu Zbiorowego. Koncepcja metra w Krakowie nie jest obecnie poważnie rozważana.

Przykładowo odnośnie linii tramwajowych to zostaną w najbliższych latach wydłużone linie: od ul. Lipskiej do Wielickiej, od Krowodrzy Górki do ul. Siewnej oraz zmodernizowana linia Rondo Mogilskie – Plac Centralny.

Realizowane lub planowane w najbliższym czasie obiekty kubaturowe to: Hala Widowiskowo-Sportowa w Czyżynach (przekazanie do odbiorów 27.12.2013), Centrum Kongresowe przy Moście Grunwaldzkim, Eko Spalarnia śmieci, parking podziemny przy Hali Korona (wybrany już wykonawca). Niebawem powinny rozpocząć się prace projektowe Centrum Obsługi Inwestora przy ul. Centralnej.

W dyskusji padały pytania o konkretne drogi, ulice, parkingi, jak również zwrócono uwagę na wydłużający się remont b. ważnego wiaduktu w ciągu ul. Zakopiańskiej w Opatkowicach.

Na zakończenie udanego i interesującego spotkania Wiceprezydent zaproponował zorganizowanie wiosną objazdowej wycieczki po budowanych obecnie dwóch halach, jako obiektach bardzo nowoczesnych, wielofunkcyjnych i o ciekawej architekturze.

Opracował: Tadeusz Dorak

  • IMG_5222
  • IMG_5225
  • IMG_5228
  • IMG_5230
  • IMG_5231
  • IMG_5235
  • IMG_5236
  • IMG_5246
  • IMG_5249

Nasi Partnerzy

WuKaDor.pnga.pngb.pngc.pngcampioni.pngcepelia.pngd.pnge.pngf.pngg.pngh.pngi.pngj.pngk.pngl.pngm.pngo.pngp.pngpanel-pol.jpgpartner.pngpw.pngr.pngrenoma.pngs.pngt.pngu.png